بارگیری...
نخستین شیمیدان و عطر ساز

نخستین شیمیدان و عطر ساز


به نظر می رسد زنی عطر ساز به نام Tapputi که در لوحی با خط میخی مربوط به هزاره ی دوم قبل از میلاد و مکشوفه در منطقه بین النهرین به نامش اشاره شده که اولین شیمیدان ثبت شده ی جهان باشد . اخیرا در جزیره ی قبرس ، باستان شناسان حداقل 60 شیشه ی عطر در یک عطاری قدیمی مربوط به 4000 سال پیش کشف کرده اند که ظاهرا قدیمی ترین عطرهای جهان می باشند .

الکیندی شیمیدان عرب در قرن نهم کتابی به نام " اصول شیمیایی عطر و عصاره گیری " نوشته است که شامل بیش از 100 دستورالعمل ساخت روغن ها و مایعات معطر ، مرهم ها و جایگزین داروهای گران قیمت و همچنین 1077 روش برای ساخت عطر می باشد .

پزشک و شیمیدان حاذق ایرانی ، ابوعلی سینا ، نخستین بار فرآیند استخراج عصاره از گل ها به وسیله ی تقطیر را که امروزه رایج ترین روش عطرسازی است انجام داد . او ابتدا این روش را روی گل سرخ پیاده کرد که عملا به تولید گلاب منجر شد .

قبل از این کشف بزرگ ، عطرهای مایع مخلوطی از روغن ها ، پودر گل ها و گیاهان خشک شده بودند . هر دو روش فوق ، تاثیر قابل توجهی در صنعت عطرسازی و پیشرفت های علمی غرب به خصوص در علم شیمی داشت .

دانش عطرسازی در قرن چهاردهم با گسترش اسلام به اروپا راه یافت و نهایتا در سال 1370 میلادی یک مجارستانی ، نخستین عطر مدرن را با روغن های محلول در الکل به فرمان ملکه الیزابت این کشور تولید کرد که در اروپا با عنوان Hungary Water شهرت یافت .

هنر عطرسازی در دوره ی رنسانس پیشرفت چشمگیری داشت . البته در ابتدا عطرها در اقشار مرفه مورد استفاده قرار می گرفت و از قرن شانزدهم ، فرانسه به قلب عطر و ادکلن اروپا تبدیل شد و کاشت گل های متنوع برای اسانس در این کشور رونق گرفت .

تقریبا از قرن هجدهم کارخانه های صنعتی تولید عطر و ادکلن در منطقه ی Grasse فرانسه شروع به فعالیت کردند .

 

نظرات کاربران

نظر بدهید