بارگیری...
کارکرد عطر در جذب مشتری

کارکرد عطر در جذب مشتری

رایحه ارتباط قوی با احساسات و در نتیجه صرف هزینه دارد و ممکن است هزینه خریداران را بیشتر کنند. بازاریابی رایحه و برند معطر با هدف افزایش وفاداری و هزینه ها، استراتژی های پیچیده ای هستند که نیازمند علم و هنر می باشند. استفاده از عطر و بوی محیط می تواند تاثیر خوبی در تجارت شما ایجاد کند و کاربردهای دیگری مانند کاهش استرس و اضطراب دارد. در حالی که نور و موسیقی می تواند نقش زیادی در هزینه های مردم داشته باشد، تحقیقات نشان داده است که انواع خاصی از رایحه ها می توانند خریداران را به هزینه بیشتر ترغیب کنند.

رایحه ها می توانند بر احساسات افراد تأثیر بگذارند، بنابراین پتانسیل تأثیرگذاری بر رفتار مصرف کننده را دارند. بر اساس گزارشات رایحه های اسطوخودوس ، ریحان ، دارچین و مرکبات آرامش بخش هستند ، در حالی که نعناع فلفلی ، آویشن و رزماری نیرو آور هستند. زنجبیل ، هل ، شیرین بیان و شکلات تمایل به تحریک احساسات عاشقانه دارند ، در حالی که گلاب باعث مثبت شدن و شادی می شود.

محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن دریافتند رایحه های ساده، برخلاف رایحه های پیچیده، انگیزه های قدرتمندی در هنگام صرف هزینه دارد. به این دلیل که رایحه های ساده ، مانند مرکبات و کاج ، نیاز به پردازش ذهنی زیادی از طرف خریدار ندارند و مغز آنها آزاد است تا تصاویر مرتبط با این رایحه های تازه را به ذهن متبادر کنند.

اریک اسپانگنبرگ ، یکی از نویسندگان این مطالعه و رئیس دانشگاه تجارت در ایالت واشنگتن در زمان این تحقیقات گفت: "آنچه ما نشان دادیم این است که رایحه ساده موثرتر است."

برای این مطالعه ، محققان دو رایحه تولید کردند: یک رایحه پرتقال ساده و یک رایحه پیچیده تر از رایحه پرتقال، ریحان، و چای سبز. به مدت 18 روز، محققان بیش از 400 مشتری را در فروشگاه دکوراسیون منازل مورد بررسی قرار دادند همانطور که هوا رایحه ساده و رایحه پیچیده را در خود نگه می داشت و یا بدون رایحه بود.

این مطالعه نشان داد که 100 نفر مشتری که در محیط با رایحه ساده خرید می کردند به طور متوسط 20٪ بیشتر هزینه کرده اند.

در یک سری آزمایشات ، محققان از دانشجویان خواستند تا در شرایط مختلف مشکلات را حل کنند. آنها دریافتند هنگامی که یک رایحه ساده در هوا وجود دارد، دانش آموزان در زمان کمتر، مشکلات بیشتری را حل می کنند، در مقایسه با وقتی که یک رایحه پیچیده یا نبود رایحه در هوا حس می شود.

اسپانگنبرگ گفت این تحقیق بر لزوم درک تأثیر عطرها بر مشتری تأکید می کند.

 

مشاغل چگونه از بازاریابی رایحه استفاده می کنند؟

همچنان که تسلط خرده فروشان آنلاین بر فروش بیشتر میشود، بازاریابی رایحه نیز برای فروشگاه ها به آجر و ملات تبدیل شده است تا تجربه خرید و فروش را افزایش دهد.

شرکت بازاریابی رایحه Aroma360 در وب سایت خود می گوید: "شرکت هایی مانند نایک ، اپل و استارباکس با پراکندن رایحه های خاص و استراتژیک در فروشگاه ها و حتی میان محصولات شان از این مزیت بهره مند می شوند."

این رایحه ها برای ایجاد احساس خاصی در مشتریان بالقوه مورد استفاده قرار می گیرند و به طرز ماهرانه ای آنها را تشویق می کند که نه تنها رایحه را به برند بچسبانند بلکه همچنین وقت بیشتری را در فروشگاه ها یا آن محل کار بگذرانند. ایجاد خاطرات مثبت با رایحه هایی که باعث شود آنها به محصول یا خدمات (وفاداری به برند) بازگردند. "

نایک به مطالعه ای استناد کرد که نشان می دهد بازاریابی رایحه می تواند تا 84٪ بر هدف خرید تأثیر بگذارد. شرکت بازاریابی Spectrio در وب سایت خود می گوید مشتریان مایلند 10٪ تا 15٪ بیشتر برای همان محصول در فروشگاهی که از بازاریابی رایحه استفاده می کند بپردازند تا فروشگاهی که از بازاریابی رایحه استفاده نمی کند. به گفته Spectrio ، یک مطالعه موردی دیگر نشان داد که وقتی منطقه به طور مصنوعی معطر است قماربازها 45 درصد بیشتر در ماشین های سکه پذیر سکه می اندازند. این تحقیق خاطرنشان کرد که حس رایحه ما مستقیماً به سیستم لیمبیک ما مربوط می شود که حافظه و احساسات را کنترل می کند، و رایحه محیط مزایای زیر را ارائه می دهد:

  • رایحه محیط باعث افزایش تشخیص و عملکرد حافظه می شود.
  • این امر زمان حضور مصرف کنندگان در یک مغازه یا تجارت را بیشتر می کند.
  • باعث افزایش روحیه و سطح لذت فرد می شود.
  • کیفیت برخورد خدماتی را بهبود می بخشد.

 

چگونه می توانید کسب و کار خود را خوشبو کنید؟

روش های زیادی برای استفاده از بازاریابی رایحه در تجارت شما وجود دارد. برای مثال هتل Hyatt Place سالهاست که از رایحه تجاری استفاده می کند. طبق گزارش هاروارد بیزنس ریویو ، هتل Hyatt Place با عطر امضای خود به نام "Seamless" راه اندازی شد، رایحه ای که حاوی زغال اخته و نت های گل روی پایه وانیل و مشک است و از این رایحه مخلوط در تمام ویژگی های هتل Hyatt Place استفاده می شود. از نظر Hyatt ، مانند سایر شرکت هایی که از رایحه تجاری استفاده می کنند ، هدف این است که هتل را با رایحه ای دلپذیر همراه سازند و ارتباطی ناخودآگاه با نام تجاری ایجاد کنند.

در دنیای والت دیسنی در فلوریدا ، بازدید کنندگان از خانه مجیک با بوی کلوچه های شکلاتی تازه پخته شده آرام و آسوده می شوند. طبق گفته ThoughtCo ، هواپیمایی سنگاپور از رایحه ای ثبت شده استفاده می کند که Stefan Floridian Waters نام دارد. شرکت از آن در هواپیمای خود استفاده می کند ، مهمانداران آن را به عنوان عطر استفاده می کنند و برای شستن حوله های پرواز استفاده می شود.

بازاریابی رایحه حتی کاربردهای فراتر از افزایش فروش دارد. نشان داده شده است که رایحه ها میزان اضطراب را در بیماران سرطانی منتظر آزمایش MRI (وانیل) و بیماران دندانپزشکی در اتاقهای انتظار (اسطوخودوس) کاهش می دهند. علم بازاریابی رایحه و برندینگ رایحه تا حدی پیشرفت کرده است که شرکت ها می توانند در مورد واکنش مورد نظر بسیار دقیق عمل کنند. اگر خرده فروش به دنبال جذابیتی گسترده است ، بوی چرم راهی برای ایجاد آن است. کتان و پنبه باعث پاکیزگی ، سلامتی و بهار می شود. به دنبال هر فضایی باشید ، احتمالاً می توانید آن را از طریق رایحه یا ترکیبی از رایحه ها به دست آورید.

نظرات کاربران

نظر بدهید