بارگیری...
قدرت رایحه در بازاریابی حسی

قدرت رایحه در بازاریابی حسی

همگی از تاثیر تبلیغات به شیوه سنتی و انواع آن کم و بیش باخبریم. اشباع و رقابت شدید در این زمینه سبب شده که برندهای مختلف شیوه نوینی از تبلیغات را مورد استفاده قرار بدهند که در آنها ضمیر ناخودآگاه مردم نشانه رفته است. همه ما همه روزه شاهد انواع تبلیغاتی هستیم که احساسات ما را با بازاریابی حسی Sensitive marketing مخاطب قرار می‌دهند. بازاریابی حسی، روشی در بازاریابی است که بتواند حس مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، هدف را به آنان تلقین کند و از طریق احساس، مشتری را ترغیب به خرید محصول کند. با این نوع بازاریابی علاوه بر این که ذهن هیجانی مخاطب مشغول می شود، شناخت و تجربه او نسبت به حس مشابهی که با دیدن تبلیغ می‌گیرد را هم فعال می‌کند.

پس از حواس پنجگانه انسان می‌توان برای آماده سازی یک پلن بازاریابی موفق کمک گرفت. عموما از دو حس شنوایی و بینایی مخاطب استفاده می‌شود، بنابراین سعی کنید برای ایجاد تمایز و جذابیت از حواس دیگر هم استفاده کنید. حواس پنجگانه در بدن یک انسان باعث بهتر زندگی کردن می شود. همانطور که بوی یک گل، زیبایی یک منظره، دلنشینی یک موسیقی، مزه یک غذای داغ و ظرافت یک لباس را حس می کنید، این حواس پنجگانه است. برای این نوع بازاریابی دست باز است. تنها به تبلیغات غیرمستقیم روی نیاورید. برای داشتن یک بازاریابی حسی موفق می‌توانیم از انواع این حس‌ها و هوش مصنوعی کمک بگیریم و مخاطب را تشویق به انتخاب برند مورد نظر کنیم. دنیای بازاریابی به دنبال چالش‌های جدید برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطب است. یکی از این چالش های بازاریابی حسی برای استفاده از ناخودآگاه مشتری پر کردن حواس او از نام و برند است. برای مثال براحتی می توان از رایحه یا طعم برای یادآوری محصول خود در ذهن مشتری سود جست. مغز انسان بانک افکار است و تا وقتی افکار انسان در جریان باشند فعالیت های تبلیغاتی ازآنها به نفع خودشان استفاده میکنند. گاها تبلیغات فرد را از کالا دور می کند و ارزش مستقیم و غیرمستقیم برای فرد می سازد. تبلیغات با استراتژی های خودش افکار را جهت داده و بر آن سلطه می یابد. نتايج صريح اين روش، تقويت ارتباط با محصول، افزايش سطح وفاداري مشتري و در نتيجه يك رويكرد استراتژيك بلندمدت به دستيابي و حفظ سهم بازار است.

بر اساس آنچه تحقیقات در زمینه تاثیر حس بویایی بر بازار محصول نشان می دهد، و همچنین با توجه به فعالیت های گسترده ای که در زمینه رایحه سازمانی و عطر/ادکلن های تبلیغاتی انجام می شود، میتوان با اطمینان بر این حس مشتریان سرمایه گذاری نمود و قبل از هریک از رقبا از بازاریابی حسی نوینی بهره گرفت.

 ویژگی ها و مزایای بازاریابی حسی

  1.  موجب تبلیغات دهان به دهان می شود.
  2. تقویت ارتباط با برند موجب بالا رفتن سطح وفاداری مشتریان می شود و در نتیجه یك رویكرد استراتژیك برای برند به دنبال دارد.
  3. کسب، حفظ و توسعه سهم بازار

نظرات کاربران

نظر بدهید